Sitruuna-basilikaöljyssä paistettu kuha ja fenkolijogurttisalaatti

45 min
4

Arvostele resepti

Sitruuna-basilikaöljyssä paistettu kuha ja fenkolijogurttisalaatti

Keiju sitruuna-basilikaöljyssä paistettu kuha on rapea ja sisältä mehevä. Raikas fenkolisalaatti on täydellinen lisuke kalalle!

Fenkolijogurttisalaatti

2 kpl
fenkolia
200 g
kaalia
2 dl
turkin jogurttia
1 tl
hunajaa
1 tl
Keiju kylmäpuristettu rypsiöljy sitruuna-basilika
1 tl
fenkolinsiemeniä
1/2 tl
suolaa
1 kpl
omena
muutama lehti tuoretta minttua

Paistettu kuha

600 g
kuhafileetä
2 rkl
Keiju kylmäpuristettu rypsiöljy sitruuna-basilika
1 tl
suolaa
1 dl
vehnäjauhoa
3
kananmunan valkuaista
2 dl
pankojauhoa
1 dl
Keiju kylmäpuristettu rypsiöljy sitruuna-basilika
Paistopinnalle ripaus suolaa

Valmistusohje

  1. Pese kasvikset huolellisesti. Siivuta fenkoli ja kaali ohuiksi siivuiksi. Lisää kasvisten rapeutta upottamalla ne jääveteen hetkeksi.
  2. Sekoita keskenään jogurtti, hunaja, sitruuna-basilikaöljy, fenkolinsiemenet, suola ja raastettu omena.
  3. Valuta kasvissuikaleet siivilässä ja kuivaa tarvittaessa liinalla painellen. Sekoita jogurttikastike kasvisten joukkoon ja lisää lopuksi hienonnettua minttua.
  4. Poista kuhafileistä ruodot ja leikkaa fileet muutamaan osaan. Mausta fileepalat sitruuna-basilikaöljyllä ja suolalla. Erottele kananmunan valkuaiset kulhoon ja sekoita kevyesti rakenne rikki.
  5. Laita toiseen kulhoon vehnäjauho ja kolmanteen kulhoon pankojauho. Leivitä kuhafileet pyörittämällä ne ensin vehnäjauhossa, sitten valkuaisessa ja tämän jälkeen pankojauhossa.
  6. Paista fileet pannulla sitruuna-basilikaöljyssä rapeaksi, noin 2 minuuttia molemmin puolin. Lisää paistopinnalle vielä ripaus suolaa.
  7. Tarjoile paistetut kuhafileet fenkolijogurttisalaatin kera.